fbpx

Jak dbać o samochód zabezpieczony folią ochronną PPF lub powłoką ceramiczną?

Podziel się z innymi

Zacznijmy od tego, że już w poprzednich artykułach dotyczących folii PPF i powłok ceramicznych (Folia PPF czy ceramika oraz Jak wybrać odpowiednie studio do zabezpieczenia swojego samochodu) staraliśmy się zwrócić uwagę na bardzo istotną kwestię, a mianowicie, że to w ogromnym stopniu od właściciela i jego “pousługowego” zachowania zależy, jak długo będzie się cieszyć pozytywnymi aspektami zabezpieczania swojego samochodu folia ochroną PPF czy powłoką ceramiczną.

Nie ma się co oszukiwać – ani folia PPF ani powłoka nie są produktami “bezobsługowymi” a ich utrzymywanie się właściwości jak hydrofobowość czy samoregeneracja, które są dla klientów bardzo ważne, jest mocno uzależnione od bieżącego dbania o stan samochodu. 

Właśnie dlatego przed wykonaniem usługi warto wziąć pod uwagę, że nawet najlepszy produkt i profesjonalnie zrealizowane zabezpieczenie nie będzie spełniać swojej roli w 100%, jeśli na późniejszym etapie my sami, jako użytkownicy, nie zadbamy odpowiednio o nasz samochód.

 

Jak dbać o samochód zabezpieczony folią PPF?

 

Folia PPF (ang. Paint Protection Film) to na ten moment najlepsza forma zabezpieczenia lakieru samochodowego przed uszkodzeniami mechanicznymi. Aby jak nadłużej zachować jej skuteczność i efektywność należy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację na co dzień.

Poniżej przedstawiamy kilka zasad, jak dbać o samochód zabezpieczony folią PPF:

  • Regularnie myj samochód – regularne mycie auta pomoże usunąć brud, kurz i zanieczyszczenia, które osadzają się na folii PPF i stopniową w nią wnikają, negatywnie odbijając się na hydrofobowości, samoregeneracji i samym wyglądzie.

    Warto pamiętać, że mycie powinno być powierzane osobom z doświadczeniem, korzystającym z profesjonalnej chemii samochodowej i akcesoriów. Należy wystrzegać się automatycznych myjni szczotkowych/gąbkowych a w przypadku tych samoobsługowych pamiętać, że bardzo często używane tam szampony są detergentami bardzo agresywnymi i warto poprzestać po prostu na opłukaniu samochodu.

  • Pamiętaj o okresowych przeglądach – warto zwrócić uwagę, że większość producentów folii PPF wymaga od użytkownika pojawienia się na okresowych przeglądach. Ich celem jest nie tylko utrzymanie gwarancji a przede wszystkim możliwość profesjonalnego serwisu, którego celem jest odblokowania porów folii zabezpieczającej (poprzez glinkowanie lub polerowanie odpowiednimi pastami), sprawdzenie stanu foli PPF oraz ewentualne poprawki. Zdarza się, że instalatorzy proponują położenie dodatkowej wartswy wosku lub powłoki, których celem będzie polepszenie właściwości takich jak hydrofobowość czy szklistość oraz ułatwienie dalszej, codziennej kosmetyki folii.

  • Ptasie odchody, naloty z drzew i inne… – jako że głównym zadaniem folii PPF jest ochrona lakieru samochodowego mogłoby wydawać się, że folia PPF sama w sobie jest “pancerna”…niestety nie. Trzeba mieć świadomość, że ptasie odchody, naloty z drzew czy chemia itp. nie mogą uszkodzić lakieru, ale folię zabezpieczającą już tak i….takie jest właśnie jej zadanie.

    Jeżeli natomiast chcesz się cieszyć idealnym wyglądem nie tylko lakieru, ale również samej folii PPF warto na bieżąco spłukiwać agresywne zanieczyszczenia, które po czasie mogą wniknąć w jej strukturę powodując nieciekawie wyglądające wżery czy przebarwienia.

  • Regularna konserwacja – jak już wcześniej wpsomnieliśmy, wielu aplikatorów po dłuższym użytkowaniu folii rekomenduje użycie dodatkowych wosków lub powłok – taki zabieg pomoże utrzymać folię PPF w dobrym stanie i zapewni jej dłuższą żywotność. Preparaty konserwujące można też nakładać też we własnym zakresie 0 warto pamiętać, żeby przygotować wtedy folię PPF zgodnie z instrukcjami producenta.

Chcąc zachować wszystkie właściwości folii PPF i zapewnić jej długoletnią ochronę warto stosować się do wyżej wymienionych zasad.

 

Jak dbać o samochód zabezpieczony powłoką ceramiczną?

 

Powłoka ceramiczna składa się z nanocząsteczek krzemionki, które tworzą równą i hydrofobową powierzchnię na lakierze. Powłoka ta zapewnia ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak – zabrudzenia, niektóre chemikalia, warunki atmosferyczne czy promieniowaniem UV. Jej struktura utrudnia osadzanie się brudu i zanieczyszczeń na powierzchni samochodu, ułatwiając utrzymanie pojazdu w czystości.

Oto kilka wskazówek, jak dbać o samochód zabezpieczony powłoką ceramiczną:

  • Regularnie myj samochód – powłoka ceramiczna nie jest niezniszczalna i podobnie jak folia PPF może ulec uszkodzeniu, a przede wszystkim zatykaniu porów. Jeśli przez długi czas pozostaną na niej kurz, piasek czy zwykły brud zaczną one wnikać w jej strukturę pozbawiając powłokę hydrofobowości i pięknego wyglądu.

  • Ptasie odchody, naloty itp. po raz drugi – podobnie jak w przypadku folii PPF agresywne naloty czy ptasie odchody, w których skład wchodzi amoniak będą negatywnie wpływać na stan powłoki dlatego konieczne jest ich jak najszybsze usuwanie.

  • Używaj delikatnych środków czyszczących – do mycia samochodu z powłoką ceramiczną należy używać delikatnych środków czyszczących, które nie uszkodzą powłoki. Najlepiej stosować specjalne środki przeznaczone do mycia samochodów z powłoką ceramiczną lub korzystać z usług doświadczonych myjni samochodowych i salonów detailingu.

  • Unikaj myjni samoobsługowych i zrezygnuj z myjni automatycznych

  • Pamiętaj o okresowych przeglądach – ponownie jak w przypadku folii zabezpieczających, producenci powłok zazwyczaj wymagają wykonywania okresowych przeglądów.

Pamiętaj, że regularne dbanie o samochód z powłoką ceramiczną pozwoli utrzymać jej doskonały wygląd i odpowiednią trwałość oraz wydłuży czas eksploatacji.

Podziel się z innymi

Zobacz również

YouTube

Mity o kosztach w firmie, podatki, programy księgowe

W drugim już odcinku serii eksperckiej z Pauliną wchodzimy nieco głębiej w świat rachunkowości, poruszając tematy m.in. opłacania składek, programów księgowych czy bardzo popularnego tematu

Scroll to Top