fbpx

FAQ

Folie PPF i powłoki ceramiczne, to dwa zupełnie inne rozwiązania i bardzo trudno je ze sobą porównywać. Folie PPF, to z pewnością najbardziej na ten moment zaawansowane rozwiązanie, które realni chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi (zarysowania, odpryski) oraz czynnikami zewnętrznymi, które negatywnie wpływają na wygląd lakieru (wżery po ptasich odchodach, naloty z drzew, “waterspoty” itp.) Kolejną zaletą jest fakt, że folie poprawiają wygląd pojazdu (poprzez nadanie szklistości i głębi lakierowi) oraz ułatwiają utrzymanie go w czystości. Niestety zaawansowana technologia produktu oraz sposób aplikacji, który wymaga odpowiedniego przeszkolenia i doświadczenia wpływają na wysoką cenę.

Z kolei powłoki ceramiczne mają postać płynną, nałożone w odpowiednich warunkach warstwy tworzą na lakierze bezbarwną ochronną powłokę, która poprawia wygląd lakieru i posiada bardzo dobre właściwości hydrofobowe. Niestety “ceramika” nie zabezpieczy pojazdu przed uszkodzeniami mechanicznymi, natomiast świetnie sprawdzi się przy innych w/w szkodliwych czynnikach jak np. promieniowanie UV, ptasie odchody, nalot z drzew itp. Ze względu na inną technologię i łatwiejszą aplikację jest to rozwiązanie tańsze niż folie PPF.

Realna żywotność produktów zabezpieczających uzależniona jest od wielu czynników jak choćby roczny przebieg czy sposoby i częstotliwość konserwacji. Na nasze folie PPF udzielamy do 10 letniej gwarancji na żółknięcie, odbarwienia czy pękanie. CarbonQ 10H to jedna z najlepszych i najtrwalszych powłok na rynku o żywotności do 5 lat. CarbonQ 9H została zaprojektowana dla nieco krótszej ochrony, do 3 lat.

Ogólnie rzecz biorąc odradzamy wszelkiego rodzaju zabezpieczanie we własnym zakresie. Wprawdzie powłoka CarbonQ 9H jest przeznaczona do sprzedaży detalicznej i każdy może ją zakupić, jednak należy pamiętać, że aby spełniała ona swoje zadanie wymaga przygotowania i nałożenia przez osobę doświadczoną, z odpowiednimi umiejętnościami. Z kolei CarbonQ 10H jest produktem dostępnym jedynie dla Certyfikowanych Aplikatorów. Aplikacja folii PPF jest zdecydowanie najtrudniejsza i wymaga szczególnej wprawy, wiedzy i doświadczenia, co powoduje, że niemożliwe jest prawidłowe jej nałożenie przez osobę niewykwalifikowaną.

Zabezpieczone mogą zostać zarówno samochody nowe jak i używane. Należy pamiętać, że w tym drugim przypadku konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Elementy po wszelkiego rodzaju naprawach lakierniczych można zabezpieczać powłokami ceramicznymi. Aplikacja folii również jest możliwa, należy jednak pamiętać, że taka instalacja nie jest objęta gwarancją, a przy ewentualnym demontażu mogą wystąpić problemy z odchodzącym lakierem.

Odpowiednio nałożona powłoka ceramiczna jest w 100% niewidoczna i transparentna. Przy foliach PPF znaczenie ma sposób aplikacji (użycie formatek lub brytu) oraz odpowiednie przygotowanie lakieru. Właściwie wykonana instalacja na całym elemencie powinna być w zasadzie niezauważalna gołym okiem.

Zarówno foliami PPF jak i powłokami zabezpieczać można wszelkie elementy lakierowane, piano black, carbonowe oraz reflektory.

Prawidłowo zainstalowana folia PPF nie ma prawa się odklejać. Jeżeli taka sytuacja wystąpi, zazwyczaj wynika to z nieodpowiedniego użytkowania (np. poderwanie przy myciu pod zbyt dużym ciśnieniem) lub nieprawidłowej aplikacji.

Przy pojazdach zabezpieczonych powłokami ceramicznymi bardzo istotna jest kwestia bieżącej kosmetyki samochodowej. Rekomendujemy wizyty u naszych Certyfikowanych Aplikatorów. Natomiast najważniejsze to, żeby unikać myjni automatycznych i szczotkowych. Aby zapewnić jak najdłuższą trwałość do mycia powinno używać się odpowiednich akcesoriów i kosmetyków o nieszkodliwym pH. Raz w roku wymagana jest wizyta u Certyfikowanego Aplikatora, gdzie powłoka zostanie oczyszczona i ewentualnie uzupełniona. Przy pojazdach oklejonych folią również należy wystrzegać się myjni automatycznych i szczotkowych. Przy myciu należy pamiętać aby nie przykładać pistoletu zbyt blisko krawędzi folii. Na folie PPF można dodatkowo aplikować woski syntetyczne lub dedykowane powłoki ceramiczne, np. CarbonQ 9H.

Nasze folie PPF są oczywiście demontowalne. Warunkiem bezproblemowego odklejenia jest produkt wysokiej jakości, zainstalowany prawidłowo i na oryginalnym lakierze. Z lakieru można również usunąć powłokę ceramiczną. Ponieważ są to usługi dość skomplikowane i wymagające czasu zalecamy aby wykonywały je firmy z odpowiednim doświadczeniem i wyposażeniem.

Listę naszych Certyfikowanych Aplikatorów można znaleźć tutaj. Prosimy o bezpośredni kontakt z najbliższym punktem lub wypełnienie formularza.

Tak, organizujemy szkolenia związane z szeroko pojętym auto detailingiem oraz wrappingiem. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt.

Scroll to Top