fbpx

PPF czy ceramika?

Podziel się z innymi

Kwestia w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć pojazd pojawia się wśród pasjonatów czterech kółek coraz częściej. Folia PPF czy powłoka ceramiczna – przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Pomimo, że dostępnych jest coraz więcej możliwości, a rynek bardzo szybko i prężnie się rozwija, najczęstszym dylematem pozostaje wybór między dwoma najczęściej spotykanymi formami ochrony – folią ochronną PPF i powłoką ceramiczną.

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, co lepsze – folia PPF czy ceramika, należy się zastanowić, co to tak naprawdę dla nas oznacza… Często okazuje się, że na odpowiedź wpływa wiele czynników, wśród których najczęściej wymieniane są: cena usługi i czas jej trwania, planowany czas użytkowania samochodu i orientacyjny przebieg, typ auta i rodzaj jego przeznaczenia itp.

W skrócie, zastanawiając się, powłoka ceramiczna czy folia PPF – liczy się budżet, jaki chcemy przeznaczyć na zabezpieczenia naszego cacka, ile mniej więcej lat chcemy nim jeździć oraz czy dane auto traktujemy jako eksponat na niedzielne przejażdżki czy tradycyjnego woła roboczego…

Na początku warto podkreślić, że folia PPF (Paint Protection Film) i powłoka ceramiczna to dwie różne opcje ochrony lakieru samochodu.

 

Folie PPF

 

Zastanawiając się, co jest lepsze, folia PPF czy powłoka ceramiczna, należy poznać specyfikę każdego z rozwiązań. PPF, to elastyczna folia klejona bezpośrednio na lakier, która jako jedyne na dzień dzisiejszy rozwiązanie realnie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi – zarysowaniami, odpryskami, wgniotkami.

Na popularnych platformach można znaleźć wiele filmów dokumentujących właściwości folii PPF i pokazujących, co dobra folia potrafi wytrzymać.

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, które negatywnie wpływają na wygląd lakieru po latach, jak np. wżery po ptasich odchodach, naloty z drzew, “waterspoty” itp., to w przypadku folii PPF jedynie miły dodatek.

 

Powłoki ceramiczne

 

Powłoka ceramiczna czy folia PPF? Powłoki ceramiczne, to produkty w formie płynnej, które naniesione na lakier samochodu tworzą twardą warstwę ochronną. “Ceramika” nie zabezpieczy pojazdu przed uszkodzeniami mechanicznymi, natomiast zapewni wysoki połysk, ochroni przed zanieczyszczeniami i dobrze sprawdzi się przy innych szkodliwych czynnikach jak np. promieniowanie UV, ptasie odchody, nalot z drzew itp.

 

Co lepsze, folia PPF czy ceramika – wspólny mianownik folii PPF i powłok ceramicznych

 

Zaletą zarówno folii PPF jak i powłok ceramicznych jest dodatkowo aspekt wizualny – poprzez nadanie szklistości i głębi lakieru po aplikacji obu rozwiązań poprawia się wygląd pojazdu, a utrzymanie go w czystości jest zdecydowanie łatwiejsze – tzw. warstwa hydrofobowa nie tylko powoduje lepsze kropelkowanie, ale również “odpycha” brud.

 

Wybór wykonawcy do zabezpieczenia pojazdu

 

Zastanawiasz się jaką opcję wybrać? Folia PPF, czy powłoka ceramiczna? Mówiąc o aspekcie wizualnym warto podkreślić, jak ważny przy wyborze formy zabezpieczenia jest też wybór wykonawcy.

Instalacja zarówno folii PPF jak i powłoki ceramicznej to wymagające wiedzy, doświadczenia i umiejętności procesy, które powinny być wykonywane przez odpowiednio przygotowanych profesjonalistów. Jeżeli oczekujesz nie tylko prawidłowo, ale również estetycznie wykonanej usługi warto skorzystać z oferty firm o ustalonej renomie i z szerokim portfolio realizacji.

Warto zwrócić uwagę również na następujące kwestie:

  • opinie o firmie,
  • inne realizacje,
  • posiadane certyfikaty,
  • termin wykonania (zbyt krótki termin realizacji powinien wzbudzać czujność),
  • cena (nie powinna być zbyt wysoka, ale też zbyt niska).

Biorąc pod uwagę oklejanie folią PPF, warto też porozmawiać i ustalić, czy usługa ma być wykonana z brytu czy z formatek, o czym więcej będzie można przeczytać w kolejnym artykule.

Nasi partnerzy

Chcesz zastosować folię PPF lub powłokę ceramiczną? Znajdź i wybierz jednego z naszych autoryzowanych aplikatorów najbliżej Twojej lokalizacji. Zapraszamy!

PPF czy ceramika – plusy i minusy folii PPF oraz powłok ceramicznych

Co lepsze folia PPF czy ceramika? Czy produkty do zabezpieczania mają jakieś minusy? Jakie rozwiązanie wybrać?

Cena zabezpieczenia pojazdu

PPF czy ceramika – bez względu na wybór, musisz znać cenę. Koszty są oczywiście różne w zależności od miejsca i docelowo wybranego produktu, ale aplikacja powłoki ceramicznej to średnio 2500-4000 zł. W przypadku samochodów używanych należy doliczyć do tego koszt przygotowania samochodu (zarówno ceramika jak i folia najdłużej i najlepiej będzie “pracować” na powierzchni wypolerowanej, bez mikro zarysowań, odprysków, wżerów itp.).

Co do folii PPF, to zaawansowana technologia produktu oraz skomplikowany sposób aplikacji wpływają na fakt, że cena będzie jeszcze wyższa – tzw. full body, czyli oklejenie samochodu w całości, to zazwyczaj przedział 10000-20000 tyś zł, w zależności od wielkości samochodu.

Bardzo częstym wyborem jest miks obu rozwiązań czyli naklejenie folii PPF na najbardziej narażone elementy (tzw. opcja “full front”, czyli maska, zderzak, reflektory, słupki A i nadszybie) oraz aplikacja powłoki na resztę samochodu.

Pielęgnacja pojazdu po zabezpieczeniu foliami PPF i powłokami ceramicznymi

Kolejną wadą jest bieżąca pielęgnacja. Zarówno folia PPF jak i powłoka ceramiczna, naprawdę potrafią cieszyć oko – wspaniały wygląd, głębia koloru i blask, a dodatkowo hydrofobowość, czyli np. kropelki deszczu, które same spadają z samochodu… wszystko super, ale tak długo, jak o to zadbamy.

Samochód, jak wszystko inne, kurzy się i brudzi. Umycie to nie tylko kwestia zwykłego wyczyszczenia, ale również “odblokowania” struktury, czyli “porów”, w szczególności folii PPF i powłoki ceramicznej. Jeżeli nie będziemy o to na bieżąco dbać produkty po prostu stracą swoje właściwości, co przełoży się na brak oczekiwanego efektu wizualnego. Warto podkreślić, że nie jest to wada produktu, jest to wada użytkowania – warto zapoznać się z zaleceniami danego producenta czy firmy, która profesjonalnie wykona dla nas usługę, w ramach której powinniśmy otrzymać kartę gwarancyjną.

Jeżeli auto myjesz jedynie przy okazji świąt i nie przeszkadza Ci kilkucentymetrowa warstwa przyklejonego na nadkolu błota prawdopodobnie PPF i ceramika nie są produktami dla Ciebie…

Minusem może być dla wielu osób czas wykonania usługi, który może wynieść od dwóch do nawet kilku dni przy całościowym oklejaniu folią. Folia PPF czy powłoka ceramiczna? Wybór należy do Ciebie.

Folia PPF czy ceramika – podsumowanie

Jeżeli na jedno z poniższych pytań odpowiesz twierdząco, to PPF jest w zasadzie jedynym sensownym rozwiązaniem:

  • masz samochód, o który chcesz zadbać w sposób szczególny i masz na to budżet?
  • dużo jeździsz, w grę wchodzą trasy po autostradzie i kamienie spod kół innych samochodów?
  • masz ochotę pobawić się w off road?
  • chcesz, żeby Twoje auto nawet po wielu latach wyglądało jak nowe?

Jeżeli:

  • chcesz zabezpieczyć swoje auto, ale masz ograniczony budżet,
  • przewidujesz, że auto wymienisz szybko i/lub nie zrobisz nim dużego przebiegu,
  • masz świadomość, że powłoka ceramiczna chroni przed czynnikami atmosferycznymi, nie mechanicznymi,

…warto w takiej sytuacji zastanowić się nad nałożeniem ceramiki, być może PPF jest w takim przypadku niepotrzebnym wydatkiem. 

Na pewno przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć różne opcje i zasięgnąć porady profesjonalistów.

Nasi partnerzy

Chcesz zastosować folię PPF lub powłokę ceramiczną? Znajdź i wybierz jednego z naszych autoryzowanych aplikatorów najbliżej Twojej lokalizacji. Zapraszamy!

Podziel się z innymi

Zobacz również

YouTube

Mity o kosztach w firmie, podatki, programy księgowe

W drugim już odcinku serii eksperckiej z Pauliną wchodzimy nieco głębiej w świat rachunkowości, poruszając tematy m.in. opłacania składek, programów księgowych czy bardzo popularnego tematu

Scroll to Top