fbpx

Czym są folie PPF?

Podziel się z innymi

Folia PPF (z ang. Paint Protection Film), to specjalistyczna folia ochronna, która stosowana jest w celu ochrony zabezpieczanych elementów. Najpopularniejszą formą wykorzystania folii PPF jest branża motoryzacyjna – PPF to na ten moment jedyna forma zabezpieczenia pojazdów, która realnie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi takimi jak zarysowania, odpryski czy drobne wgniecenia powstałe na skutek szkód parkingowych. Jakie są właściwości folii PPF? Poznaj zastosowanie folii PPF i najważniejsze informacje o tym materiale.

Zastosowanie folii PPF – gdzie możesz wykorzystać folie ochronne PPF?

Oprócz ochrony samochodu folia PPF może być również stosowana w innych branżach i dla innych celów. Wszystko ze względu na bardzo ciekawe właściwości folii PPF. Oto najczęściej spotykane zastosowanie folii PPF:

  • ochrona wyposażenia wnętrz, mebli i dekoracji: folia PPF może być z powodzeniem stosowana do ochrony elementów wnętrza przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zarysowania, otarcia czy zadrapania. Bardzo dobrze sprawdza się na różnorodnych materiałach takich jak płyty PCV, drewno, powierzchnie epoksydowe itp.
  • ochrona powierzchni szklanych: folie PPF mogą chronić szklane powierzchnie przed zarysowaniami, uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem promieniowania UV.
  • ochrona powierzchni lakierowanych: folia PPF może być stosowana do zabezpieczania lakieru nie tylko na samochodach, ale także na innych pojazdach, takich jak motocykle czy łodzie.
  • funkcja dekoracyjna: rozwój branży PPF i możliwości technologiczne powodują, że producenci pracują nad foliami kolorowymi oraz o różnych wzorach i fakturach – dzięki temu produkty oparte o TPU mają szansę stać się rozwiązaniem nie tylko zabezpieczającym, ale również stosowanym w celach dekoracyjnych, na przykład do oklejania mebli, drzwi czy elementów wystroju wnętrz.

Z czego wykonane są folie PPF?

Od strony technicznej, folia PPF jest wykonana z TPU, czyli termoplastycznego poliuretanu – elastycznego i odpornego na uszkodzenia materiału, który ma właściwości samoregenerujące (z ang. self-healing). Oznacza to, że w przypadku niewielkich zarysowań, folie ochronne PPF pod wpływem źródła ciepła same się naprawiają, odzyskując pierwotny wygląd.

Dodatkowe właściwości folii PPF

Właściwości folii PPF są bardzo interesujące. Oprócz uszkodzeń mechanicznych folia PPF zabezpiecza pojazdy przed czynnikami zewnętrznymi – promieniowaniem UV, solą drogową, ptasimi odchodami czy nalotami.

Folie PPF w widoczny sposób ułatwiają też codzienną pielęgnację pojazdów. Zaaplikowana folia powoduje, że samochód mniej się brudzi, zdecydowanie łatwiej go umyć, a hydrofobowe właściwości folii PPF powodują “odpychanie” brudu, kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń.

Istotny jest również aspekt wizualny – dzięki folii PPF lakier uzyskuje dodatkową głębię i szklistość.

Folie PPF na samochodzie – na jakich elementach można ją aplikować?

Folia PPF montowana jest na elementy karoserii samochodu, takie jak maska, zderzaki, nadkola, drzwi czy progi. Dzięki temu lakier samochodu pozostaje nienaruszony, a samochód jest chroniony przed wpływem zewnętrznych czynników, co wpływa na jego dłuższą żywotność i wartość rynkową.

Warto nadmienić, że standardowo folia PPF jest produktem przezroczystym i przy poprawnej aplikacji jest ona niewidoczna gołym okiem, natomiast powstaje coraz więcej odmian, które mają na celu nadanie określonych aspektów wizualnych, np. folia PPF matowa, PPF kolorowy czy o strukturze carbonu.

Nasi partnerzy

Chcesz zastosować folię PPF lub powłokę ceramiczną? Znajdź i wybierz jednego z naszych autoryzowanych aplikatorów najbliżej Twojej lokalizacji. Zapraszamy!

Podziel się z innymi

Zobacz również

YouTube

Mity o kosztach w firmie, podatki, programy księgowe

W drugim już odcinku serii eksperckiej z Pauliną wchodzimy nieco głębiej w świat rachunkowości, poruszając tematy m.in. opłacania składek, programów księgowych czy bardzo popularnego tematu

Scroll to Top